ქ.
ოზურგეთში“ (ცნობის ფურცელი
N2948, 12 ნოემბერი, 1905)
მონაწილეობა გურიის რესპუბლიკაში
თუმანიშვილი ჩართული იყო გურიის პოლიტიკურ ცხოვრებაში. 1901 წლის 8 დეკემბერს გამართულ სხდომაზე არ აირჩიეს ოზურგეთის საქალაქო თვითმმართველობის ხმოსნად, რაზეც გაზეთ „კვალის“ კორესპონდენციის ავტორი ა. წ.-ძე (აპოლონ წულაძე?) გამოთქვამს უკმაყოფილებას. ჩართული იყო ამხანაგობა „შუამავლის“ საქმიანობაში, როგორც რევიზორი. (კვალი N51, 1901)
1905 წლის თებერვალში მიხეილი იყო წევრი დეპუტაციისა, რომელიც თხოვნით წარუდგა მთავარმმართებლის მოვალეობის შემსრულებელს გენერალ მალამას, რომ შეეჩერებინა ალიხანოვ-ავარსკის დამსჯელი რაზმის გაგზავნა გურიაში. ამ დეპუტაციის სტუმრობის შედეგად გადაწყდა დამსჯელი რაზმის მოქმედების შეჩერება და გურიაში გლეხებთან მოსალაპარაკებლად სულთან ყირიმ-გირეის გაგზავნა.
1905 წლის აპრილში მიხეილი მოიხსენიება აფთიაქის მფლობელად ხვარბეთის საზოგადოებაში. (მოგზაური, 17 აპრილი)
30 აგვისტოს კიდევ 5 პირთან ერთად მიხეილი ოზურგეთის მაზრის ერობის წევრად აირჩიეს მსხვილ მესაკუთრეთა კვოტით (ცნობის ფურცელი 8 სექტემბერი და მოგზაური 18 სექტემბერი).
1906 წლის 11 იანვარს პოლკოვნიკ კონსტანტინე კრილოვის კაზაკებმა დააპატიმრეს ალექსანდრე თუმანიშვილი (ცნობის ფურცელი N2986, 24 იანვარი, 1906) ის რამდენიმე დღეში გაათავისუფლეს და თხოვდნენ, გაეცა მისი შვილები. 22 იანვარს კაზაკებმა დაწვეს თუმანიშვილის სახლი. იმავე დღეს მათ დაწვეს მოძრაობის სხვა ლიდერების, გიორგი მამულაიშვილის და ერმილე ნაკაშიძის სახლები. მარუსიას მოგონებების მიხედვით, კაზაკები, რომლებიც სახლს წვავდნენ, სახლს იხსენიებდნენ როგორც „რევოლუციის ბუნაგს“. ამ დროს მიხეილ თუმანიშვილს უკვე დატოვებული ჰქონდა ქვეყანა.
- ოზურგეთის მაზრის ყოფილმა უფროსმა ივან ლაზარენკომ ჩვენებაში აღნიშნა, რომ გურიის კომიტეტი თუმანოვის სახლში იკრიბებოდა.
- ქალაქის ყოფილმა თავმა ვასილ ხუნდაძემ ჩვენებაში თქვა, რომ ჭორების მიხედვით თუმანოვი გურიის კომიტეტს ხელმძღვანელობდა, მაგრამ მან ნამდვილად არ იცის.
- მოსამართლემ წაიკითხა ხუნდაძის ძველი ჩვენება, რადგან ახალი განსხვავდებოდა მისგან, სადაც ხუნდაძე ამბობდა, რომ თუმანოვი არ იყო სოციალ-დემოკრატი მაგრამ იყო გურიის კომიტეტის წევრი